Vesine rohekassinistes toonides esmaspäev

Vesine rohekassinistes toonides esmaspäev | 14-09-2009 12:16:46

Läks msn'is väikseks aruteluks, mille käigus sai natuke täpsustatud ja uuritud fakte ning selgus:

Pilt on tehtud Timavo allika juures Itaalias (Trieste kandis), kust voolab välja suur osa Reka jõe veest. Reka jõgi algab Sloveeniast ja läbib seal asuvat Škocjani karstiala, kust vesi siirdub maa alla. Antud karstiala on väga kuulus selle poolest, et sealt sai alguse karsti kui nähtuse uurimine ja sealt pärineb ka karsti kui termini nimetus, mida nüüd kasutatakse üle maailma. Škocjani küla ja sealsed karstikoopad on ka ülemaailmses UNESCO maailmapärandi nimekirjas alates 1986ndast aastast.

Timavo allikast voolab välja keskmiselt 30 kuupmeetrit vett sekundis, mis võib suurtes piirides kõikuda ja ulatuda kuni 130 m3/sekundis. Olgu toodud võrdluseks Eesti üks veerohkemaid allikaid, milleks on Norra allikas, ja sealt voolab välja 2 100 000 liitrit vett tunnis. Väiksed arvutused annavad umbes 0,58 m3/sekundis. Erinevus Timavo allikaga on seega umbes 60 kordne.

Škocjani karsti nimetatakse klassikaliseks karstiks, mis minu arusaamist mööda tähendab lubjakividega seotud karsti ja kindlasti on seal veel palju iseloomulikke tunnuseid. Tahtsin aga öelda, et minu meelest on kõik Eestis leiduvad karsti ilmingud samuti klassikalise karsti valdkonda kuuluvad, ainult et tunduvalt väiksemate mõõtmetega.Camera:Canon EOS 350D DIGITAL
Exposure:1/125 sec
Aperture:f 6.3
Focal Length:40 mm
ISO:200
Category: Pilt ja jutt  
Tags:   blue green Italy landscape reflection travel water


Blog.tr.ee  eXTReMe Tracker

Comments:

  • No Comments Yet.

Add Comment:   

   

   
© Edgar Sepp